زندگی با امام عصر علیه السلام - بخش چهارم
جلسه ی شصت و یکم - تاریخ: 1399/4/17

دانلود فایل صوتی
قسمت اول
   70 دقیقه مباحث مطرح شده:
در ابتدا معرفی جناده بن حارث و فرزندش عمرو که دو تن از یاران سیدالشهدا بودند که جز شهدای حمله اول به دشمن شمرده می شوند.
از ملاک های تشخیص امام، علم ایشان است .عظمت امیرالمؤمنین علی علیه السلام به علمی است که از طرف خداوند به ایشان اعطا شده است.
اعجاز قرآن در معارف توحیدی، نبوتی، امامتی و قیامتی آن می باشد نه فقط در عبارات قران.
توضیحی علمی در ذیل آیه ی ۷ سوره ی آل عمران.
از ائمه بخواهیم تا قطره ای از علم قرآن را به ما بیاموزند.
             
دانلود فایل صوتی
قسمت دوم
   48 دقیقه مباحث مطرح شده: ادامه ی توضیح پیرامون آیه ی ۷ ال عمران در مورد راسخان در علم.
رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم برترینِ راسخان در علم هستند.
جمع بندی بحث آیه ی راسخان در علم با ذکر۳ نکته.
ذکر ۵ حدیث از منابع شیعی در این باب
 بررسی این مطلب که منابع خلفا، «اوتوالعلم» را چه کسانی معرفی می کنند؟

 


 


جلسه ی شصت و سوم - تاریخ: 1399/4/31

دانلود فایل صوتی
قسمت اول
   53 دقیقه مباحث مطرح شده:
این بخش از جلسه در پاسخ به چند سوال صرف شد.
سوال اول پیرامون آیه 49 سوره مبارکه عنکبوت در خصوص این که چگونه گروهی اوتوالعلم را عالمان یهود معنی می کنند. در صورتی که اتوالعلم ائمه اطهار هستند.
سوال دوم در خصوص سوالی از تحصیل در رشته ی ادبیات (با توجه به مفاهیمی که در کتاب های ادبی آ»ده) که در ذیل آن چند نکته بیان شد.
             
دانلود فایل صوتی
قسمت دوم
   44 دقیقه مباحث مطرح شده:
کتاب مکیال المکارم جلد اول، بخش چهارم در ذیل حرف «ت».
تجدید بنای اسلام پس از کهنه و فرسوده شدن آن. 
مضمون روایت اول تا روایت سوم در این بخش از کتاب به هم شبیه است؛ این که خدای متعال به واسطه ی ظهور امام زمان دین خودش را که آسیب دیده اصلاح و مردمِ از دین جدا شده را هدایت می می فرماید..
در روایت مربوط به غیبت نعمانی چند نکته بیان شد: امر امام زمان جدید است یعنی چه؟ منظور از کتاب جدید چیست؟
شماره ی 7 از حرف «ت». تمام شدن امر دین به آن حضرت.ا
مر خدای متعال به وجود آن حضرت به اتمام می رسد. یعنی شریعت خاتم الانبیاء صلی الله علیه و آله با قیام آن حضرت به اتمام می رسد.

 


 


جلسه ی شصت و چهارم - تاریخ: 1399/5/7

دانلود فایل صوتی
قسمت اول
   54 دقیقه مباحث مطرح شده: ابتدا در ادامه ی جلسه ی قبل، به تکمیل نکاتی در مورد شیخ صدوق رحمة الله علیه پرداخته می شود و توفیقات آن بزرگوار در خدمت به تشیع، همت ایشان، نیّات بلندایشان و در همین رابطه توفیق مرحوم شیخ عباس قمی رحمة الله علیه در هدیه ی مفاتیح به حضرت زهرا سلام الله علیها و تلاش ما در تربیت فرزندانی خدمتگزار امام عصر علیه السلام و دقت در دوران بارداری و پس از تولد.
هر کدام ازما به قدر توفیقمان (که دست خداست) می توانیم واسطه ی انتقال فیض و برکات شویم.
سپس تکمیل روایت حضرت رضاسلام الله علیه باموضوع تفسیرحروف معجم به آدرس: توحیدشیخ صدوق،باب۳۲ (تفسیرُحروف المعجم) روایت اول.
             
دانلود فایل صوتی
قسمت دوم
   39 دقیقه مباحث مطرح شده: به احترام شهادت حضرت باقر سلام الله علیه نکاتی بیان می شود و دو نقل در موردتاریخ شهادتشان. سپس در مورد صلوات موسوم به حضرت باقر سلام الله علیه در مفاتیح توضیحاتی داده می شود.
در ادامه ی گرامیداشت شهدای کربلا به حضرت قاسم سلام الله علیه پرداخته می شود: نام مادر بزرگوارشان، نقل رجزی از ایشان، سن ایشان هنگام شهادت و برخی مسائل دیگر.
در پایان نقلی از مرحوم گراجکی که با تعجب به معرفی کسانی می پردازند که به پدرانشان افتخار کردند، پدرانی که در مقابل امام حسین علیه السلام و یارانشان ایستادند و با آنها جنگیدند؛ بنوسَرافیل، بنوسَرج، بَنوسنان، بنومکبّری و ... لعنت الله علیهم اجمعین.

 


 


جلسه ی شصت و ششم - تاریخ: 1399/5/21

دانلود فایل صوتی
قسمت اول
   57 دقیقه مباحث مطرح شده: ابتدای جلسه براساس روایتی از وجود مقدس امیرالمومنین خطاب به جناب کمیل در باب علم اغاز می شود.
زمانی که کتاب یا مطلبی را برای تبلیغ و دفاع از اهل بیت علیه السلام در اختیار کسی می گذاریم و این سوال و ابهام پیش می آید که آیا واقعا اولویتی بیشتر از این نیست؟ آیا فلان موضوع اولویت بیشتری ندارد؟
ما در برابر این قبیل صحبت ها حداقل میتوانیم ۳ مطلب را به عنوان پاسخ بیان کنیم ...
سپس ۷ دلیل بر مزیت علم نسبت به مال و ثروت بیان گردید.
پس با روایات مربوط به ارزش علم بیگانه نباشیم و جایگاه علم را توجه کنیم. در روایات داریم که حیث نگاه به عالم اجری دارد که همین نگاه به فرد جاهل ندارد.
             
دانلود فایل صوتی
قسمت دوم
   61 دقیقه مباحث مطرح شده: حرف «ت»؛ شماره ی ۸. تعلیم و آموختن قرانی که امیرالمومنین علیه السلام جمع کرده بودند.
بیان روایتی از حضرت باقر علیه السلام درباره آیه ی ۸۷ از سوره ی حجر ...
از قاسم بن العروه از ان حضرت روایت شده که درباره قول تعالی فرمودند: و لقد اتیناک سبعا من المثانی یعنی ۷ امام و وجود مقدس امام زمان علیه السلام.
یعنی قران عظیم امام زمان علیه السلام است در این ایه و سبعا من المثانی ۷ امام. که ظاهرا اگر بخواهیم توضیح دهیم ۷ امام به اعتبار نام هایشان و قران عظیم که فرزند، فرزند است، امام زمان علیه السلام است.
*در روایت دیگری از امام صادق علیه السلام در کتاب امده که درباره این ایه پرسیدند و حضرت فرمود:ظاهرش سوره حمد است.باطن آن،فرزند،فرزند است. و هفتمین از آن ها وجود مقدس حجت بن الحسن سلام الله علیه است.
ما باید ادبیات سخن پیرامون اهل بیت را به فرزندانمان بیاموزیم.
پاس داشت حریم قراآن و اهل بیت نشانه هایی دارد، این حرمت داشت را در نظام زندگی باید بیاوریم و یاد بدهیم و امر به معروف کنیم.

 


 


جلسه ی شصت و هفتم - تاریخ: 1399/5/25

دانلود فایل صوتی
قسمت اول
   42 دقیقه مباحث مطرح شده: روایاتی درباره‌ی اهمیت قرائت و انس با قرآن، بیان می شود.
ابتدا روایتی از کتاب فضل القرآن کافی که در آن یونس بن عمار به نقل از وجود مقدس امام صادق علیه السلام: در قیامت سه دفتر وجود دارد؛ دفتر نعمات، سیئات و حسنات ...
همچنین در روایت دیگری فردی به نام زهری از وجود مقدس امام زین العابدین علیه السلام نقل کرده‌ که ایشان برترین اعمال را «حالُ المُرتحل» می‌دانند؛ یعنی آغاز قرائت قرآن به محض ختم نوبت قبل آن.
در پایان این بخش به راهکارهایی برای درک مفاهیم قرآن از زبان امیرالمومنین علیه السلام اشاره می شود.
             
دانلود فایل صوتی
قسمت دوم
   47 دقیقه مباحث مطرح شده: ابتدا روایتی از کتاب فضل القرآن از وجود مقدس امام سجاد علیه السلام بیان می شود که در آن به ارزش قرائت یک حرف از قرآن به شکل‌های مختلف اشاره شده که بالاترین آن این چنین بود که خداوند به ازای هر حرفی از قرآن که در نماز ایستاده خوانده شود ...
همچنین بیان شد که خداوند برای کسی که قرآن را کامل ختم کند دعای مستجابی قرار داده است.
سپس روایت دیگری از رسول اکرم صلی الله و علیه و آله در مورد خانه‌هایی که در آن قرآن قرائت می‌شود بیان شد و در انتها در مورد ویژگی‌هایی که مرجع تقلید باید داشته باشد، توضیحات مختصری ارائه شد.

 


 


جلسه ی شصت و هشتم - تاریخ: 1399/6/4

دانلود فایل صوتی
قسمت اول
   63 دقیقه مباحث مطرح شده: در ابتدا احوالاتي از جنگ و شهادت حضرت قاسم ابن الحسن عليه السلام بيان می شود.
با ذکر حديثی از امام صادق عليه السلام انكار حضرت مهدی علیه السلام هم پايه ی انكار رسول الله صلی الله علیه و آله معرفی می شود. در ذیل این سخن لزوم پيوستگي اضلاع مختلف دين داری و مراقبت از گسسته نشدن زنجير هدايت بيان می گردد.
در ادامه بيان دو نكته مهم از فراز «اسئلُ الله اكرمَ مقامَكَ و اكرمني بك اَنْ يرزُقَني طَلَبَ ثارِكَ مع امامٍ منصور» مورد اشاره قرار می گیرد.
             
دانلود فایل صوتی
قسمت دوم
   35 دقیقه مباحث مطرح شده: ثائر خون امام حسين عليه السلام و شهدا، امام عصر عجّل الله تعالي فرجه هستند و باب انتقام گيري در عصر ظهور حضرت، مسئله مبارزه با مخالفين و راضيان به قتل اباعبدالله الحسين عليه السلام مورد گفتگو قرار گرفت و در ذیل آيه ي "و لا يسرف في القتل" توضيحاتي داده شد.

 


 


جلسه ی شصت و نهم - تاریخ: 1399/6/11

دانلود فایل صوتی
قسمت اول
   62 دقیقه مباحث مطرح شده: هنگام مواجهه با روایات متشابه است یعنی روایاتی که برداشت های دوپهلو از آن می شود، باید آن را به محکمات (آیه قرآن و سایر روایات) عرضه کرد.
لذا وقتی در روایات زمان ظهور امام عصر مواجه می شویم با تعابیری مانند این که وقتی حضرت تشریف می آوردند ، شهرها را ویران می کنند. ما با توجه به اینکه امام زمان را عادل می دانیم و مطمئنیم که ایشان ظلم نمی کنند لذا متوجه می شویم که روایت به این معناست که حضرت شهرهایی که محل زندگی کسانی که تسلیم امام و حق و حقانیت نمی شوند را ویران می کنند نه همه شهرها را.
در روایات زمان ظهور داریم که یاران حضرت مانند کنیز نسبت به ارباب، از او اطاعت می کنند. مسلماً این اطاعت محض مبتنی بر عقل است که به وسیله آن یقین حاصل شده است. پس این به معنای تعطیلی عقل نیست. اطاعت محض از  امامی که معصوم است و امر به خلاف و ظلم نمی کند کاری صد در صد عقلانی است.
در طول تاریخ همواره افرادی بوده اند که از موقعیت های مختلف برای ایجاد شور در مردم و تشویق و تهییج آنها به قیام علیه حکام وقت، از علاقه مردم به اهل بیت علیهم السلام سوء استفا ده کرده و چه بسا شعار یالثارات الحسین را هم سر داده اند. افرادی مانند مختار، ابومسلم خراسانی و ...
ولی هیچ کدام از این قیام ها مورد رضای ائمه علیهم السلام نبوده است.
متقابلاً دستور ائمه علیهم السلام در زمان بروز فتنه ها، همواره این بوده که زبان هایتان را نگه دارید و در خانه هایتان بنشینید و خودتان را وارد فتنه ها نکنید.
ائمه علیهم السلام به ما فرمودند امر فرج را نزدیک بدانید ولی در مورد آن به عجله نیفتید .عجله کنندگان هلاک می شوند.
             
دانلود فایل صوتی
قسمت دوم
   35 دقیقه مباحث مطرح شده: ...

 


 


جلسه ی هفتاد و دوم - تاریخ: 1399/7/1

دانلود فایل صوتی
قسمت اول
   49 دقیقه مباحث مطرح شده: ابتدا به قرائت و توضیح شباهت حضرت مهدی علیه السلام با جناب آصف سلام الله علیه پرداخته می شود (در ذیل حرف «ک»، کمالات آن حضرت علیه السلام، فصل اول: شباهت آن حضرت علیه السلام به پیغمبران علی نبینا و آله وعلیهم السلام).
ذیل توضیح شباهت سوم: آصف علیه السلام با غیبتش ابتلاء و گرفتاری بنی اسرائیل سخت شد، قائم اهل بیت نیز با غیبتش گرفتاری و ابتلای مومنین شدت می یابد.
به شبهه ای رایج پاسخ داده می شود و آن اینکه انگار خدا با متدینین، مسجدی ها، چادری ها و بندگان مطیع ترش مشکلی دارد!
چرا سیل، زلزله، ترور، آتش سوزی و مانند آن در بعضی ممالک شیعی بیشتر است؟
پاسخ اول:در نظام عالم و نظام تکوینی خدای متعال این گونه مقدر شده که هر کس تلاش کند به موفقیت می‌رسد، این وابسته به خوبی و بدی آدم ها نیست.
پاسخ دوم: گاهی حاکمان و مدیران امور یک منطقه غلط عمل می‌کنند در حالی که زیر دستانشان مؤمنند و به دلیل همین بی تدبیری آن ها تحت فشار قرار می گیرند.
پاسخ سوم: در طول تاریخ همیشه این گونه بوده است که افرادی با زرنگی یا کلک زدن (نَکراء) برای بهره مندی بیشتر اززندگی دنیایی شان افرادی از جوامع را که منش نیکویی دارند تحت سیطره ی خود می‌گیرند، بنابراین ربطی به جامعه ی متدین ندارد.
پاسخ چهارم: با اعتقاد به معاد و خدای عادل بسیاری از گرفتاری های دنیوی قابل توضیح و توجیه است‌. در چنین نظامی هر نقص و ضعف و گرفتاری که پیش آید و فرد خودش عامل برای آن نقص نباشد، همه ی این ها یا در دنیا و یا در آخرت توسط خدای عادل و حکیم به بهترین نحوه جبران می شود.
درارتباط با پاسخ چهارم، بحث آثارگناهان مطرح می گردد و درپایان جلسه مفاهیم استدراج و تفاوت علم و فضل توضیح داده می شود.
             
دانلود فایل صوتی
قسمت دوم
   41 دقیقه مباحث مطرح شده: بخش دوم جلسه ی ۷۲ با پاسخ به چندسوال آغاز می شود:
اهل مسجد بودن به چه معناست؟ (دررابطه با بخشی از قسمت اول کلاس)
حضور خانم ها در مسجد چگونه شایسته است؟
آیاهنگام دعا آنچه را می خواهیم حتماً باید بر زبان جاری کنیم وگرنه چوبش را می خوریم؟
سپس به عناوین شباهت حضرت حجت علیه السلام به حضرات دانیال، عُزَیر و جرجیس علیهم السلام پرداخته شد.

 


 


جلسه ی هفتاد و پنجم - تاریخ: 1399/7/22

دانلود فایل صوتی
قسمت اول
   53 دقیقه مباحث مطرح شده: در بخش چهارم جلد اول کتاب شریف مکیال و شباهت های به حضرت زکریا علی نبینا و آله و علیه السلام با وجود مقدس امام عصر علیه السلام پرداخته شد.
سپس مرور شباهت های مولایمان به حضرت یحیی علی نبینا و آله و علیه السلام که به سه مورد اشاره می شود که یکی از این شباهت ها آن بود که حضرت یحیی زاهدترین و عابدترین زمان بودند و امام زمان عجل الله فرجه هم عابدترین و زاهدترین عصر خود هستند. در ذیل این سخن اشاره به
قسمت آداب نماز شب و اذکار آن در کتاب شریف مفاتیح الجنان شد.
بخش بعد سخن به شباهت های امام عصر علیه السلام با حضرت عیسی علی نبینا و آله و علیه السلام رسید و روایات ذیل آن خوانده شد.
             
دانلود فایل صوتی
قسمت دوم
   23 دقیقه مباحث مطرح شده: در ذیل گفتگو در باره ی شباهت های مولای انس و جان با حضرت عیسی علی نبینا و آله و علیه السلام سخن به این جا رسید که امام زمان علیه السلام هم برتمام احوالات ما آگاه هستند.
اشاره به اخبار و روایات متعدد که در مورد علم ائمه علیهم السلام وارد شده است.
شباهت های امام زمان علیه السلام به وجود مقدس خاتم الانبیا صلی الله علیه و آله که حضرت می فرمایند: مهدی از فرزندان من است، اسم او اسم من، کنیه ی او کنیه ی من و خلق و خوی او شبیه من است.
در بخشی از این جلسه به جناب حبیب بن مظاهر اسدی از یاران با وفای حضرت سید الشهدا عرض ادب گردید. ایشان از یاران خاص امیرالمومنین علی علیه السلام و امام مجتبی علیه السلام و حضرت سید الشهدا علیه السلام بودند و زمان پیامبر صلی الله و آله را هم درک کردند.

 


 


جلسه ی هفتاد و ششم - تاریخ: 1399/7/29

دانلود فایل صوتی
قسمت اول
   29 دقیقه مباحث مطرح شده: شباهت های امام زمان سلام الله علیه و ائمه ی هدی علیهم السلام (امیرالمؤمنین، امام مجتبی علیه السلام، امام سجاد، امام باقر، امام صادق، امام کاظم (علیهم السلام)
             
دانلود فایل صوتی
قسمت دوم
   48 دقیقه مباحث مطرح شده:  

  کتابی که در بخش اول جلسه به مطلبی از آن اشاره شده و به جهت جایگاه کتاب، تصویری از آن در این جا قرار گرفت.


 
 
 
 
جلسه ی هفتاد و هفتم - تاریخ: 1399/8/6

دانلود فایل صوتی
قسمت اول
   73 دقیقه مباحث مطرح شده:
نکاتی پیرامون عباراتی از دعای شریف ندبه
برگزاری بخش اول گفتگو و مرور مباحث تبری که در جلسات پیشین گفته شده است و توسط ناظمان جلسه اداره می شود.
             
دانلود فایل صوتی
قسمت دوم
   57 دقیقه مباحث مطرح شده:  

 


 


جلسه ی هفتاد و هشتم - تاریخ: 1399/8/13

دانلود فایل صوتی
قسمت اول
   72 دقیقه مباحث مطرح شده:  
             
دانلود فایل صوتی
قسمت دوم
   62 دقیقه مباحث مطرح شده: روایاتی بسیار ارزنده در ذیل بخشی از دعای شریف ندبه: «إِنَّمَا أَنتَ مُنذِرٌ ۖ وَلِكُلِّ قَوْمٍ هَادٍ» (سوره ی مبارکه ی رعد، آیه ی 7)

 


 


جلسه ی هشتادم - تاریخ: 1399/8/27

دانلود فایل صوتی
قسمت اول
   61 دقیقه مباحث مطرح شده:
در ذیل سخن در قسمتی از دعای شریف ندبه، به بیان «فضائل امیرالمؤمنین علی علیه السلام» در فرازهای مختلفی از این دعای شریف و اشاره شد و به اهمیت توجه به ذکر فضائل مولای متقیان در مجالس خانوادگی.
بیان آیه ی مربوط به بحث.
             
دانلود فایل صوتی
قسمت دوم
   53 دقیقه مباحث مطرح شده:
بیان روایاتی ذیل تعبیر «انا مدینه العلم و علی بابها» از منابع پیروان سقیفه همراه با ذکر برخی از اسناد.
بیان انواع برخورد پیروان سقیفه با روایات فضائل امیرالمؤمنین علی علیه السلام.