کلاس «عربی روش»

نامی آشنا برای دانش آموزان برخی مدارس که عربی را به سبکی متفاوت و با زحمات استاد رضا بهشتی گذرانده اند و عده ای با حضور در برخی کلاسهای ویژه، هم اکنون از مدرسان این روش هستند.
کتاب «اضواء» و «الوان» که زمانی بیشتر جزوه مانند بود، امروز به شکلی رسمی و با ویراستاری و طراحی های جدید منتشر شده و البته هنوز مایه های اصلی آن تلاشهای آغازین را نشان می دهد.
صدای مرحوم ابولقاسم حیادار، جناب آقای حمید جوهری و ... که نمایشهای این کتابها را برای مخاطبان شیرین می کردند کوششی مضاعف برای لذت بخش نمودن «زبان عربی» بود.

امروزه «عربیِ روش» جایگاه ویژه ای پیدا کرده است، تا جایی که برخی مؤسسات داشتن این کلاس و دوره را به عنوانِ ویژگی های نیکوی خود به خانواده ها معرفی می کنند.
متن زیر توضیحات مکتوبِ یکی از این مؤسسات در باره ی این کلاس است که با کمی اصلاح آورده می شود:
 
«امروزه کمتر کسی است که حرارت بازار داغ آموزش زبان‏‌های خارجی را احساس نکرده باشد. مؤسسه‌‏های رنگارنگ و روش‏‌های گوناگون. اما در این میان دبیرستان ... برای آموزش قواعد زبان عربی، روشی متفاوت را پیگیری می‏‌کند که چندین سال است در سطح برخی مدارس غیرانتفاعی خوش نام شهر تهران آزموده و پخته‌‏تر شده است.

در این روش آنچه به عنوان پیش‌‏فرض در نظر گرفته می‌‏شود آن است که کوچک‏ترین واحد آموزش و انتقال یک زبان جدید جمله است و نه کلمه. به عبارت دیگر آنچه مفاهیم یک زبان را به مخاطب منتقل می‏‌کند ترکیبی از کلمات به هم پیوسته نیست، بلکه یک جمله به عنوان یک مفهوم مستقل ارائه می‏‌شود.
این دوره شامل: 4 جلد کتاب و 2 مجموعه "لوحات" است، کتاب الوان 1 لوحه زهیر و صالح، و الوان 2 برای سال هفتم، ارائه کتاب الوان 2 و اضواء 1 برای سال هشتم ارائه کتاب اضواء 1 و کتاب اضواء 2 برای سال نهم پیش‌‏بینی شده است. هدف کتاب الوان 1، غربت زدایی از زبان عربی و تقویت مهارت قصدیابی جمله (در مقابل روش مرسوم ترجمه لفظ به لفظ) است.
در کتاب الوان2، جمله سازی به صورت تکرار الگوهای مشخص آموزش داده می‏‌شود. هدف کتاب اضواء 1، آموزش افعالی ثلاثی مجرد معتل و همچنین 2 نوع جمله ظرفیّه و بیانیّه است و همین الگو در کتاب اضواء 2 نیز تکرار می‏‌شود با این تعبیر که افعال ثلاثی مزید معتل به آن اضافه می‌‏شود.»

الحمد لله و به لطف امام مهربانی ها بنده هم توفیق یافتم تا در حدود 380 ساعت از این مجموعه استفاده نمایم و انشاء الله تا پایان عمر از برکات این روش استفاده نمایم.
در اینجا از همه ی اساتیدم در این کلاسها، و در صدر از استاد رضا بهشتی و استاد غروی تشکر می نمایم.