جلسه ای با موضوع «تربیت و رسانه»

وقتگذاری حدود یک ساعت و نیم 1398/3/9

جلسه با صدای زیبا و قرائت قرآن آقای حاج محمدحسن پوست شور آغاز شد؛ انصافاً صورت زیبا و صفای باطنی آقا محمدحسن در شنوندگان تاثیرگذار است؛ خداوند متعال توفیقاتشان را افزون کند.
سخنران جلسه آقای حسین زاده که از معلمان متوسطه ی یک موسسه نیک پرور هستند. جلسه را با دعای شریف سلامتی امام زمان علیه السلام آغاز کردند و بعد نکته هایی متعدد که قابل استفاده بود؛ پیش از این یک نوبت دیگر هم در یک مجلس توسلی صحبت های آقای حسین زاده را و غیرتشان را در دفاع و پاسداری از حریم اهل بیت علیه السلام و شورشان را در تربیت نوجوانان و جوانان شیعه دیده بودم.
در مقدمه ی صحبتهایشان با ذکر خاطره ای به جایگاه توکل بر خدای متعال و توسل، خاصه اُنس با حضرت سید الشهدا علیه السلام اشاره کردند که مهم و البته دلنشین بود. برخی نکته های برگرفته از فرمایشات ایشان:
1. رسانه های تصویری ورود و دعوت انواع فکرها و آسیب ها و ارمغانهای خاکستری است. فضاهای خاکستری از جهاتی به مراتب خطر آفرین تر از فضاهای سیاه است!
2. گاهی وقتی در سنین نوجوانی و جوانی با بچه ها روبرو هستیم متوجه می شویم که برخی از زوایای فکری ما پیش از هر اقدامی فتح شده است. گاهی حتی پیش از آن که فرزندان را تربیت کنیم اندیشه ی خود پدر و مادر را تربیت کرده اند.
3. خودارضائی امری که متأسفانه به وفور در سطح نوجوانان و جوانان یافت می شود و تعدادی زیادی از آنها گرفتاری شان به جهت برنامه های رسانه ای است.
4. از جمله پیامهای پنهان برخی برنامه های تلویزیون کاهش انگیزه ی درس و تحصیل در بچه هاست.
5. کتاب و کتاب خوانی امروز به دلایل مختلف از زندگی های ما خارج شده است.
6. من (آقای حسین زاده) بچه ای را ندیدم که در اینستاگرام بگردد و سالم بماند و کم بچه ای دیدم که اینترنتت گرد باشد و سالم بماند.
7. در نوع مدارسی که خانواده های اندکی دقیق یا دقیق، بیشتر هستند عمده ی استفاده ی بچه ها از موبایل مادران است و مادران غافل از این شواهد هستند. همین که فکر می کنند، فرزندشان گوشی مستقل ندارد گوئی احساس آرامش می کنند.
8. امان از برخی اطرافیانِ ناآگاه!
9. یک زمان خانمی که باردار می شد از حضور در مقابل نامحرمان حیا می کرد امروزه نه تنها در رسانه ها که در محاورات روزمره¬ی خانواده هم دراین موضوعات صحبت می شود.
10. منافع استفاده از رسانه ها چیزی نیست که نیاز به توضیح در جامعه امروزی باشد که البته پیش از این همه به آن مبتلا هستیم.
11. بچه های حدود 20.000 آگهی تبلیغی در طول سال می بینند و این کاملاً همسوی با بی مسئولیتی های بچه هاست! مصرف گرایی و تجمل و تنوع طلبی!
12. تربیت پسر به شدت پدر می خواهد!
13. راهکارهایی برای مدیریت رسانه: الف: همراهی پدر و مادر با فرزند در وجوه مختلف. ب: افزایش مهارت های گوناگون که مورد علاقه او و از وجوه تربیتی مناسب است، علمی، پژوهشی، ورزشی و ... ج: جایگاه فرزندان را در ذهنمان تثبیت کنیم و به خودش هم بیان کنیم. چ: توسلات و توجهات معنوی مان را در مقابل بچه ها آشکار کنیم. ح: توجه به مراسم مذهبی در طول زندگی. خ: وضع قوانین لازم برای استفاده از رسانه ها. د: بالا بردن سطح فکر بچه ها! عادتشان دهیم به فکر کردن، نقد کردن، گزینش، انتخاب برتر. ذ: حرف زدن و افزایش فرهنگ گفتگو در خانه؛ نباید منتظر آغاز گفتگو از طرف بچه ها شد؛ خانه ی گرم از مهمترین عوامل حفظ سلامت روانی و اخلاقی بچه هاست. ر: تقویت باورهای دینی. ز: بالا بردن سطح پسند فرزندان. س: آداب استفاده از وسایل دیجیتال را به بچه ها بیاموزیم. ش: بالا بردن سطح سواد رسانه در خانواده. ص: توانمندی¬های خانواده را در جهت مقابله با رسانه ها بالا ببریم. ض: فرصت های خوب تفریحی برای خانواده فراهم باشد.
14. خرید موبایل برای نوجوانان و پیش از آن یک غلط محض است.
15. معرفی کتابِ تا ساحل آرامش به قلم اقای عباس وَلَوی  و کتاب من دیگر ما.
16. مادران غیرهمراه درنظام تربیتیِ خانه از عوامل آسیب رسان جدی هستند!!
17. معرفی کتاب بازی های ویدیویی و رایانه ای و کتاب تلفن همراه، اثر آقای مرتضی منطقی از نشر عابد.
18. برای نوروزها و تابستانها از پیش برنامه داشته باشیم.