در آستانِ حریم طوس
 
352 صفحه
مطالعه شده در تابستان 1396
 
در فکر بودم که چه خوب می شد اگر می توانستم فرزندم سیدمجتبی را که متولد ماه مبارک بود در اولین سفرش به آستان بوسی بارگاه مولای انس و جان امیرالمؤمنین علی علیه السلام ببرم، او را به پدر و مولایش بسپارم و بر امیرِ عالم عرض نیاز و حاجت کنم، بعد راهی کربلا شوم و او را به اشک دیدگان در حرم سیدالشهدا علیه السلام متبرک نموده، از استادِ ادب ابالفضل العباس علیه السلام بخواهم تا او را خضوع در برابر فرمان امام زمانش بیاموزند.
چه سعادتی بود اگر می توانستیم بارگاه ائمه ی کاظمین علیهم السلام و امامین عسکریین علیهم السلام را زیارت می کردیم و چشم انتظاری ظهور امام عصر علیه السلام را از سرداب مقدس به فرزندم تلقین می نمودم.
اما شرایط برای چنین سفری فراهم نبود. سفر به عتباتِ عراق با وجود سهل تر شدنش، همیشه هم قابل دسترس نیست!
پس باید می کوشیدم تا توفیق حضور در محضر پاره ی تن پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم، غریب مدفون به ارض خراسان را از دست ندهیم. می گویند اولین ها همیشه مهم است!
تلاش نیم روزه ای برای یافتن جای مناسب و وسیله ی سفر پاسخ داد و ما یک غروب مانده به عید سعید فطر راهی مشهد شدیم. از آن جا که تقریبا هیچ سفری را بدون کتاب تجربه نکرده ام، چند کتابی را در کیف گذاشتم و به لطف خودِ حضرت رضا علیه آلاف التحیه و الثناء این کتاب یکی از همراهان خوب ما شد.

کتابِ در آستان حریم طوس دارای روایات و مطالب ارزنده و دعاهای مناسب از آغاز سفر تا آداب و اعمال، زیارات و ادعیه ی مورد نیاز در حرم امامِ رئوف علیه السلام است. اهتمام گردآورنده ی محترم به توضیحات لازم در ابتدا یا پاورقی و تذکرات گاه گاه ایشان به برخی مباحث معرفتی و اعتقادی، کتاب را ستودنی تر و قابل استفاده تر نموده است. فارغ از محتوای کتاب نحوه ی صفحه بندی و انتخابِ شکل و اندازه ی قلم و نظم در صفحه بندی، بر زیبایی کتاب افزوده است.