سلوک عاشورایی
منزل هشتم - غیرت دینی


اثر مرحوم حاج آقا مجتبی تهرانی
ن
شر مصباح الهدی - چاپ اول - 1391
در 224 صفحه
پایان مطالعه ...


کتابی است از مجموعه مباحث اخلاقی مرحوم حاج آقا مجتبی تهرانی.
عمده ی آشنایی و استفاده ی حقیر از ایشان مربوط به شبهای احیای ماه مبارک رمضان در مسجد بازار و درسهای اخلاقی-تاریخی ایشان در مدرسه ی نور تهران (خیابان ایران) است.
برنامه های احیای پر شوری داشتند و مردم هم انصافاً همراهان خوبی برای منابر شبهای قدر ایشان بودند. هنوز صدای آن جمعیت در گوشم طنین انداز است ... بفاطمه ... بالحسنِ ...
گرچه شبهای ماه مبارک را در مجالس مختلفی تجربه کرده ام اما آشنایی ام را با آن مجلس مدیون جناب آقای حاج حسین آقای زرین هستم که چند سالی مرا برای رفتن به این برنامه همراه بودند! خودشان می آمدند دنبالم و دو تایی در حالی که نوای دعای شریف جوشن را در ماشین می شنیدیم به سمت بازار می رفتیم و الحمد لله بیشتر اوقات در شبستان اصلی جایی پیدا می کردیم!
حتی یادم هست که تا سالها بعد، در شبهای قدر برای تشکر از این لطفشان در آن لیالی زنگ می زدم و تشکر می کردم! گویی آن زمان فاصله ی ما تا آسمان کمتر بود!
به هر حال ... گذشت و شد آن چه شد!

مدتها بود به دنبال کتابی یا مطالبی در موضوع «تقویتِ غیرتِ دینی» بودم. یک نوبت هم به دوست عزیزم آقای دکتر مسعود محامی که از تیزهوشان و مخترعانِ دوست داشتنی هستند خواستم که در این موضوع بیندیشند و راههایی را پیشنهاد کنند. در تکاپوی این جستجو ها به این کتاب برخوردم و خواندن آن را آغاز کردم. مطالبی برای استفاده در این جهت داشت ولی نکاتی هم در خلال مطالعه ی آن به ذهنم رسید که یادداشت می کنم:

1. مرحوم حاج آقا مجتبی تهرانی به شکل کاملاً آشکاری در طول سخنرانی های مکتوب شده شان در این کتاب (و البته تا جایی که یادم هست در سخنرانی هایی که حضور داشتم) به جای استفاده از تعبیر «امام حسین علیه السلام» یا «حضرت سیدالشهدا علیه السلام» از لفظ «حسین» استفاده می کنند! به شکلی که در خواننده احساس خوبی ایجاد نمی کند!
2. برخی مطالب مطرح شده توسط ایشان کاملاً ذوقی است و مستندی برای آن نمی توان یافت! مثل اینکه حضرت موسی علیه السلام اهل غیرت بوده اند و به همین جهت وجود مقدس سید الشهدا علیه السلام آیات مربوط به ایشان را خوانده اند!!
به هر حال همه ی انبیای الهی اهل غیرت در دین خدا بوده اند! حالا چه مستندی برای این بیان هست نمی دانم!
3. برخی فرمایشات قابل بحث است. مثلاً در صفحه ی 30 کتاب آمده است که حضرت به جهت غیرتِ دینی قیام کردند!!
4.
5.
6.
7.