دنیای پنهان کودک

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
نوشته: بث دی ، دکتر مارگرت لیلری
ترجمه: احمد خواجه نصیر طوسی
چاپ اول: 1352 (من چاپ اول کتاب را خواندم، ولی ظاهرا چاپ پنجم کتاب در سال 1377 انجام شده است)
114 صفحه
پایان مطالعه ی کتاب: 1376/8/12

این کتاب سیری از زمان شکل گیری نوزاد در رحم مادر تا حدود دو سالگی او را بسیار خلاصه بیان می کند و شاید بتوان گفت که خلاصه و مقدمه ای است بر روانشناسی رشد.
دنیای کودک پیش از تولد دنیایی است که همه ی ما در آن بوده ایم، اما آن را فراموش کرده ایم. در این دنیای آب گونه و بی وزن، کودک همچون یک فضانورد زندگی می کند؛ می بیند، می شنود، خوردن و گریه کردن را می آموزد، و رشد می کند. بث دی و دکتر مارگرت لیلری، در این کتاب، چگونگی این دنیای پنهان را بازگو می کنند. آنان تولد را از دیدگاه کودک بیان کرده و برخورد او را با دنیای تازه در نخستین ماههای زندگی دنبال می کنند. در این کتاب، داستان زندگی کودک بر اساس آخرین یافته های پزشکی از جوانب مختلف بررسی شده است.
عکسهای کتاب بعضاً قابل استفاده و با توجه به سال انتشار آن مطالب جالبی هم دارد.

این کتاب را از کتابخانه ی شهید بهشتی (که سالهاست به زمین متروی قلهک تبدیل شده) به امانت گرفتم. حقیقت آن است که این کتابخانه ساعات خوشی را برای من ساخته بود! حتی یادم هست گاهی که فراز و نشیب های زندگیِ جوانی تحت تأثیرم می گذاشت، با گشتن در قسمتِ مخزن احساس آرامش می کردم.
هنوز تصویر برخی از قفسه ها، کتابها و اینکه هر موضوعی در کدام قسمتِ مخزن قرار داشت در ذهنم هست! ... و البته یادم هست روزی را که باقی مانده های ساختمان ویران شده را می بردند ...