پدری مهربان برای همه

80 صفحه
مطالعه شده در تابستان 96 - مشهد مقدس
 
به نظرم باید بیش و پیش از هر چیز، به نویسنده ی محترم تبریک گفت که کوشیده اند تا برای گروه سنی 9 تا 12 سال، مطالبی پیرامون امام عصر علیه السلام را به صورت داستانی و البته بر اساس آیات و روایات نوشته و منتشر سازند.
نگاشتن برای این گروه و البته تا حدود سن 15 سالگی، آن هم در موضوعات اعتقادی کار بسیار دشواری است. زمانی نه چندان دور، در اوایل دهه ی 80 هجری شمسی، تلاشهایی در این زمینه داشتم و البته متنهایی جزوه مانند نوشتم که در برخی موسسات فرهنگی مورد استفاده قرار گرفت ولی وارد عرصه ی نشر نشد.

پس از این ارج نهادن مناسب است تا به برخی نکات اشاره شود:
1-  خالی بودن کتاب از هر نوع تصویری و پیوستگی نسبی متن، آن را از جذابیت لازم برای گروه سنی مورد نظر دور می کند.
2-  برخی نکته های بیان شده در کتاب به جهت دقتِ مطلب قابل تامّل و بعضاً قابل نقد و ایراد است. بنابر این لازم است برای متقن تر بودن برخی پاسخهای نویسنده به سوالات مطرح شده در کتاب، به منابع دیگری که در این زمینه ها موجود است مراجعه شود.
3-  با وجود برخی نکته های علمی درباره ی محتوای متن، نثر نسبتا روان و توصیف هایِ به جای داستان با داد و ستد های گفتاری مطلوب، کتاب را خواندنی کرده و از این جهت کتاب می تواند پس از رفع اشکالات محتوایی و افزودن تصاویرِ نیکو و حتی تغییر در قطع، به عنوان نوشته ای شایسته در این زمینه عرضه گردد.