من امام رضا علیه السلام را دوست دارم
از مجموعه ی «من اهل بیت علیهم السلام را دوست دارم» (10)

نوشته: غلامرضا حیدری ابهری
تصیویرگر: طاهره رضایی
نشر جمال
چاپ اول – 1392
24 صفحه
منتشر شده برای گروه سنّیِ «ب» و «ج»
مطالعه شده در تاریخ  1397/8/6

نوشته ی پشت جلد کتاب نشان می دهد که نویسنده ی محترم روحانی هستند و ظاهرا متولد 1348. (یعنی فردِ جوانِ درس ناخوانده ای به نظر نمی آیند!). حالا به جمله ای در صفحه ی 3 کتاب توجه می کنیم: «آن حضرت (امام رضا علیه السلام) خواهران و برادران بسیاری داشت.او از همه ی آنها با ایمان تر و پرهیزکار تر بود. به همین خاطر جانشین پدرش امام کاظم علیه السلام شد.» !!!

ببخشید! آقای محترم! شما در کدام حوزه درس خوانده اید و چه خوانده اید؟
این که زحمت کشیده اید و انشاء الله بر اساس غیرت دینی و احساس وظیفه برای کودکان کتاب نوشته اید قابل تقدیر است؛ واقعاً جای خالی کتابهای مذهبی کودک و نوجوان در بازارِِ کم رونق یا بی رونقِ کتاب آشکار است، اما ...!
امام رضا علیه السلام به جهت آنکه از برادر و خواهرانشان پرهیزکار تر بودند امام شدند؟ ... مگر خلافت است که باید یکی از فرزندان جانشین می شده اند و چون ایشان آقاتر بوده اند! ...
بعد هم این چه ادبیاتی است که راجع به حجت خدا به کار برده اید؟ در صفحه ی 19 کتاب آمده: «خواهرش معصومه هم تصمیم گرفت به مرو برود» !!!
تحیلتان از ولایت عهدی امام هم ایراد دارد! توضیحتان از حدیث سلسله الذهب هم خطاست!
به گمانم با این کتاب می شود گفت نوشته های نویسنده ی محترم قابل استفاده و معرفی نیست! اما چه کنیم با خانواده هایی که می خواهند کتابی مذهبی تهیه کنند و در بازار کم فروغ نشر، کتابهایی این چنین می بینند و می خرند!
نوشته هایی دیگر با اشکالات مبنایی (مثل حذف ماجرای شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها و ...) که به عنوان کتاب دینی در بازار کودک و نوجوان هست نیز موجود است که در سایت معرفی شده است.