اسرار و مباحث حج و حرمین شریفین

سخنرانی های آیت الله شیخ محمدرضا مهدوی دامغانی
شنیده شده در تابستان 1389
زمان صرف شده برای شنیدن، حدود 30 ساعت

آشنایی بنده با آیت الله مهدوی از طریق دوست و برادر گرامی ام، جناب آقای دکتر محمدرضا شمس الاحرار بود.
آقای شمس الاحرار که خود توفیقات زیادی در تشرف به حرمین شریفین داشته و دارند در سال 1389 شمسی هم از پیگیری کنندگان
تشرف به حج تمتع حقیر شدند که همیشه ممنون و مدیون ایشان خواهم ماند. (تا جایی که دیده ام ایشان در این امر افراد را تشویق و برای آنها که شرایط اولیه اش را دارند پیگیری ها و معرفی های لازم را مبذول می دارند). من هم سالها در نوبت بودم که آن سال با تماسهای ایشان متوجه شدم با فیشی که سالها پیش تهیه کرده بودم امکان تشرفِ دارم و این شد که آن سفرِ آسمانی فراهم آمد! و چه سفری است حج تمتع! ...
از جمله پیشنهاد های آقای دکتر شمسِ عزیز شنیدن فایلهای صوتی مرحوم مهدوی دامغانی در موضوع حج بود، که واقعاً شنیدنی است! بی تردید شنیدن آن برای این سفر استثنایی، فوق العاده است! فوق العاده!

آیت الله حاج شیخ محمد رضا مهدوی دامغانی فرزند آیت الله حاج شیخ محمدکاظم دامغانی از علما و بزرگان مشهد، در آخر ماه صفر سال 1352 قمری مصادف با 7 تیرماه سال 1312 شمسی در مشهد مقدس به دنیا آمد. پس از گذراندن دوره ابتدایی، وارد حوزه ی علمیه شد و از محضر علما و بزرگان حوزه علمیه مشهد استفاده نمود. وی ادبیات عرب را نزد ادیب نیشابوری و منطق را در محضر حاج شیخ محمد عیدگاهی آموخت، و در سال 1370 قمری به فراگیری (سطوح معالم، قوانین و شرح لمعه) در محضر آیات شیخ عبدالنبی کجوری و حاج میرزا احمد مدرس یزدی پرداخت. آیت الله مهدوی دامغانی در سال 1373 قمری، سطوح عالیه (رسائل، مکاسب و کفایه) را از محضر پدر بزرگوارش و آیت الله حاج شیخ هاشم قزوینی فراگرفت و هم زمان به تدریس ادبیات و دروس سطح پرداخت. با ورود آیت الله العظمی میلانی به مشهد مقدس، ایشان به درس خارج فقه و اصول آن فقیه بزرگ راه یافت و تا پایان عمرش، به مدت 22 سال از محضر این مرجع عالیقدر بهره مند گردید. او در سال 1385 قمری در سفری به عتبات عالیات عراق، موفق به اخذ اجازه اجتهاد از مرحوم آیت الله العظمی شاهرودی گردید و سپس به ایران بازگشت. ایشان از سال 1390 قمری به تدریس درس خارج فقه و اصول پرداخت و شاگردان بسیاری تربیت کرد. او هم زمان به اقامه نماز جماعت در مسجد الحجه و درس تفسیر قرآن جهت عموم مردم پرداخت که تا آخرین روزهای عمر شریفش ادامه داشت.
آیت الله مهدوی دامغانی نزدیک به 40 سال در شب های شنبه به تفسیر قرآن کریم اشتغال داشت که دوره اول آن 34 سال به طول انجامید و در ابتدای دوره دوم تفسیر بود که سرانجام در سن 70 سالگی، در شب 25 شوال سال 1424 قمری (28 آذر سال 1382) شمسی هم زمان با شهادت امام صادق علیه السلام بر فراز منبر، دار فانی را وداع گفت و بنا بر وصیت خویش در کتابخانه شخصی اش مدفون گردید.

از فایلهای صوتی دروس تفسیر یا دیگر منابر ایشان خبری ندارم اما آنچه در این 20 فایل صوتی در موضوع حج شنیدم واقعا قابل استفاده بود. بعدها که متوجه شدم جناب آقای دکتر علی توکلی بینا هم با ایشان انس و مراوداتی داشتند قراری گذاشتم تا بیشتر راجع به مرحوم دامغانی بدانم. همه آن مرحوم را با تجلیل یاد می کنند و نقلهای متنوع و شنیدنی ای از سلوک ایشان دارند! حیف که توفیق دیدارشان را نیافتم.