حریمِ امن

شنیده شده در تابستان 1389
حدود زمان وقتگذاری برای شنیدن، 12 ساعت

مجموعه ای فایلهای سخنرانی در موضوع حج تمتع و زیارت های مدینه ی منوره که توسط آقای سیدحسن افتخار زاده و آقای سید حسین حسینی ارائه شده است.
مطالب خوب و مفیدی داشت و تذکرات ارزنده ای خصوصاً در مباحث معرفتی عرضه شده بود.
به نظر می رسد شنیدن تذکرات و به تعبیر روایی «موعظه» در زمینه های عبادی می باید از برنامه های منظم افرادی باشد که می خواهند بهره ی بیشتری از این دنیای فانی و زود گذر داشته باشند. نفسِ سرکش امان نمی دهد جز آنکه به تعبیر حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام «أَحْيِ قَلْبَكَ بِالْمَوْعِظَةِ وَ أَمِتْهُ بِالزَّهَادَةِ وَ قَوِّهِ بِالْيَقِينِ وَ نَوِّرْهُ بِالْحِكْمَةِ وَ ذَلِّلْهُ بِذِكْرِ الْمَوْتِ وَ قَرِّرْهُ بِالْفَنَاءِ وَ بَصِّرْهُ فَجَائِعَ الدُّنْيَا وَ حَذِّرْهُ صَوْلَةَ الدَّهْرِ وَ فُحْشَ تَقَلُّبِ اللَّيَالِي وَ الْأَيَّامِ وَ اعْرِضْ عَلَيْهِ أَخْبَارَ الْمَاضِينَ وَ ذَكِّرْهُ بِمَا أَصَابَ مَنْ كَانَ قَبْلَكَ مِنَ الْأَوَّلِينَ وَ سِرْ فِي دِيَارِهِمْ وَ آثَارِهِمْ فَانْظُرْ فِيمَا فَعَلُوا وَ عَمَّا انْتَقَلُوا وَ أَيْنَ حَلُّوا وَ نَزَلُوا، فَإِنَّكَ تَجِدُهُمْ قَدِ انْتَقَلُوا عَنِ الْأَحِبَّةِ وَ حَلُّوا ديارَ الْغُرْبَةِ وَ كَأَنَّكَ عَنْ قَلِيلٍ قَدْ صِرْتَ كَأَحَدِهِمْ، فَأَصْلِحْ مَثْوَاكَ وَ لَا تَبِعْ آخِرَتَكَ بِدُنْيَاكَ... .
دلت را به موعظه و اندرز (علم و حكمت و ياد آخرت) زنده دار، و به زهد و پارسائى (دل نبستن به دنيا) بميران، و بيقين و باور (ايمان به خدا و رسول) توانائى ده، و به حكمت (دانستن احكام الهىّ) روشن نما. و به ياد آورى از مرگ ذليل و خوار گردان (پيرو هوا نباش) و به اقرار به فنا و نيست شدن (دنيا) وادار (تا نپندارد كه سراى جاويد است) و به بديها و دردهاى دنيا بينا كن (تا بآن اعتماد ننمايد) و به هجوم آوردن روزگار (پيش آمدهاى ناگوار) و زشت گردى شبها و روزها (ناهموارى و نگشتن آنها بر خواهش و آرزوى شخص) بترسان، به اخبار گذشتگان (چگونگى سرگذشتشان) آشنا كرده و به يادش آور آنچه به پيش از تو از پيشينيان رسيده است، و در سراها و باز مانده ها و نشانه هاى ايشان گردش كن، پس ببين چه كردند، و از چه جائى انتقال يافتند، و كجا فرود آمده جا گرفتند، خواهى يافت ايشان را از دوستان جدا شده و در سراى تنهائى فرود آمده اند. و چنانست كه تو در اندك زمانى يكى از آنان خواهى بود، پس منزل و آرامگاه خود را (به سبب كردارهاى شايسته) درست كن، و آخرتت را به دنياى خويش مفروش ... (نامه ی 31 - نهج البلاغه)