شرح دعای «مکارم الاخلاق»

ارائه شده توسط آقای سیدحسین هاشمی نژاد
شنیده شده در تابستان 1375
مدت زمان صرف شده، بیش از 30 ساعت

تهیه و استفاده از این مجموعه کاست، به زمانی بر می گردد که نوارخانه ای در مسجد امام جعفرصادق علیه السلام (بالاتر از پل سیدخندان) توسط آقایی به نام سمنانی تشکیل شده بود و نوارهای سخنرانی و مداحی و شاید موضوعاتی دیگر که یادم نیست، تکثیر کرده و می فروختند. همان زمان هم آقای هاشمی نژاد یک دهه در آن مسجد و دهه ای دیگر در مسجد حجه بن الحسن عجل الله تعالی فرجه (واقع در سهروردی شمالی) منبر می رفتند و عده ای نوارهای دیگر مجالس ایشان را هم تهیه می کردند.
 
شرح دعای شریف «مکارم الاخلاق» سخنرانی های ایشان در حسینیه ی بیت الرقیه سلام الله علیها و مربوط به ماه مبارکِ رمضان در حدود همان سالها بود. شاید سال 74 یا 73. شبهای قدری هم در این مجموعه بود که بحثهای جدایی در موضوع توبه و استغفار و رحمت خدای متعال داشت.
شاید تمام جلسات را بیش از یک مرتبه شنیده باشم و خصوصاً توسل های ابتدای سخن ایشان که در توجه به ساحت قدس مهدوی علیه السلام است شنیدنی و لذت بخش بود؛ از این توسل ها هم مجموعه ای برای خود درست کرده بودم که به دفعات می شنیدم. الحمدلله و یادش به خیر! ... اُنس با امام عصر مزه ای دارد که همیشه خاطره اش هم شیرین است! حیف که ... سرمایه زِ کف دادم و از چشمِ تو اُفتادم! ...

ایشان هنوز هم بر این سنت حسنه ی توسل به امام زمان علیه السلام در ابتدای منبر و روضه های با توجه در پایان سخن پایدار است! از آن جهت که برای برخی گویندگان، روضه های پایانِ بحثها در حد یکی دو خط است ولی ایشان با پیوندی در خور میان موضوع سخن و توسل پایانی منبر، مجلس را منقلب می کنند.