سخنرانی TED - در موضوع تمایلات جنسی زنان

از آن جا که مخاطبان متنوعی ممکن است با متن نوشته
هایِ، منتسب به «سیدمحمد خردمند» مواجه باشند، ترجیح می دهم برخی موضوعات مورد بررسی ام را در حیطه ای از ابهام توضیف نمایم اما از مطالب مفیدِ علمی و یا حتی قابل تحقیقش غفلت نکنم.
بنا بر این گزاره هایی از یک ارائه را که  حدود 2 ساعت برایش وقت گذاشتم در این جا ذکر می کنم.
زمان وقتگذاری، بامداد شانزدهم آبان 1398

ما درفرهنگ ‌خود (لااقل فرهنگ غرب که گوینده از آن سخن می گوید) تمایل داریم که روابط جنسی را چیزی ببینیم که برای مردها مهمتر است تا برای زنها! اما اینطور نیست!
واقعیت این است که زنها معمولاً از صحبت کردن در این باره بیشتر احساس شرم می‌کنند؛ بیش از نیمی از زنها به طور پنهانی از نوعی اختلال جنسی رنج می‌برند.

زنان دگرجنس‌گرا کمتر از ۶۰ درصدِ مواقع در رابطه ی جنسی به اوج لذت می‌رسند و مردان در ۹۰ درصد از مواقعی که رابطه ی جنسی دارند به اوج لذت جنسی می‌رسند. برای حل این مسئله، به زنان داروهای غیراستاندارد فروخته می‌شود، کرم‌های تستسترون … حتی آمپول‌های آزمایش نشده ی واژنال!

موضوع این جاست که تمایلات جنسی زنها با دارو و قرص درست نمی‌شود. به این دلیل که نقصی ندارد، بلکه اشتباه درک شده اند. با نگاه کردن به چند قرن گذشته می‌بینیم که فرهنگ ما تصویری مبهم  و نادرست از لحاظ پزشکی از تمایلات جنسی زن داشته است.
اگر بیشتر از نیمی از زنان نوعی مشکل جنسی دارند، شاید اندیشه ی ما از مسائل جنسی برای زنان کار نمی‌کند. ما نیازمند فهم و درک واضح تری از عملکرد بدن زنان هستیم!

خودِ مساله ی جنسی زمانی تعریف شد که مردها بر علم غالب شدند! در حالی که می‌توانستند از زنان در مورد تجربیاتشان بپرسند، بدن زن را مانند یک سرزمین ناشناخته مورد بررسی قرار دادند. حتی امروزه در مورد وجود انزال در زنان و نقطه ی جی به گونه‌ای بحث می‌شود که انگار در مورد آدم فضایی‌ها و یا بشقاب پرنده‌ها حرف می‌زنیم. «آیا واقعاً وجود دارند؟».

سهل انگاری‌ها در مورد بدن زن به چند قرنِ گذشته برمی‌گردد، به زمان شروع علم نوین پزشکی. قرن ۱۶ را تصور کنید، دوره ی انقلاب علمی در اروپا. افرادِ صاحب نظر در حال ساخت تلسکوپ برای دیدن ستاره‌ها بودند در حال پیشرفت بودیم … البته گاهی وقت ها! اما محققانِ آناتومی با نگاه کردن به اندام جنسی زنان سعی داشتند آن چه را که می‌بینند دسته بندی کنند. کاملاً مطمئن نبودند که با کلیتوریس چه باید کنند. به نظر نمی‌رسید که ربطی به بوجود آمدن نوزاد داشته باشد! آناتومیست‌های پیشرو، آن زمان اعلام کردند که احتمالاً گونه ای از رشد غیر طبیعی است!

... امروزه همه چیز باید بهتر باشد. اما سهل‌انگاری‌های پزشکی نسبت به بدن زن هنوز ادامه دارد!
این سهل انگاری مشکلات جدی به همراه دارد. در یک مجله ی پزشکی در سال ۲۰۰۵، دکتر اورولوژی هلن او کونل، به همکاران خود هشدار داد که این ساختار هنوز در هیچ جایی پبدا نمی‌شود نه در مجله‌های ساده پزشکی و نه در کتابهای درسی مثل "آناتومی گِرِی"!!
این موضوع می‌تواند باعث پیچیدگی‌های جدی برای جراحی شود.

خیلی از زنها در مورد ساختار تناسلی خودشان آگاهی درستی ندارند. نمی‌توانیم سرزنش‌شان کنیم. کلیتوریس معمولاً از نمودار‌های جنسی هم حذف می شود. زنها می‌توانند حس کنند که فرهنگشان بدن آن‌ها را در بهترین حالت با سردرگمی کامل و در بدترین حالت، با تحقیر و انزجار می‌بیند. بسیاری از زنان هنوز هم اندام جنسی خود را کثیف و یا ناپسند می‌بینند.
بسیاری فکر می‌کنند که این موضوع ناچیزی است.
فکر می‌کنم که بی اهمیت نشان دادن رابطه ی جنسی (صحیح برای یک زن) بخشی از مشکل ما است. ما در فرهنگی زندگی می‌کنیم که غرق مسئله ی رابطه جنسی است از آن برای فروش همه چیز استفاده می‌کنیم. به زنها می‌گوییم که لوند بودن یکی از مهمترین کار‌هایی است که می توانید انجام دهید. اما کاری که واقعاً انجام می‌دهیم بی ارزش شمردن رابطه ی جنسی سالم است. آن را بی اهمیت‌تر از چیزی که واقعاً هست جلوه می‌دهیم. (اعتراف جالبی است!!)

دکتر لوری بروتو که روانشناسی است که مشکلات جنسی را در زنان درمان می‌کند، می‌گوید صدها زنی را که او دیده است همه یک چیز را بیان می‌کنند. آنها می‌گویند، «احساس می کنیم کامل نیستیم.» احساس می‌کنند که ارتباط بین خود و شریکشان را از دست داده‌اند!

ما به طور فرهنگی عمل رابطه جنسی را به عنوان یک روند مرحله‌ای هدف‌گرا تعریف کرده‌ایم. با شهوت شروع می‌شود با نوازش‌های شدید شهوانی ادامه پیدا می‌کند و در نهایت با لذت پایان می یابد. اما، بسیاری از زنان آن را این گونه تجربه نمی‌کنند. برای آن ها مرحله‌ای نیست، بلکه دایره‌وار است. مدل جدیدی از برانگیختگیِ میل زنان است که توسط دکتر روزماری بَسون طراحی شده است و بیانگر خیلی چیزهاست، از جمله این که، زنان رابطه ی جنسی را به دلایل مختلفی برقرار می‌کنند که شامل میل آنها نیست، مثل حس کنجکاوی!
می‌توانند رابطه را با یا یک چند بار رسیدن به اوج لذت تمام کنند و یا هم بی آنکه به اوج لذت برسند راضی باشند؛ تمام این‌ها طبیعی است!

امروزه زنان تمایلات جنسی خود را دوباره تعریف می‌کنند. آنها از خود می‌پرسند: رابطه جنسی برای من چه معنایی دارد؟ بنابراین در صدد امتحان کردن روش‌هایی هستند که کمتر در مورد پایانِ با لذت بوده بلکه در مورد احساس تکامل می‌باشد.

آگاهی داشتن از بدن خود برای آموزش مسائل جنسی و رضایت از آن ضروری است. با دانستن دقیق این که چه نوع لمسی درست است، چه نوع فشاری، چه شدت و سرعتی و چه الفاظی باعث رضایت می‌شود بهتر می‌توانیم بفهمیم که چه نوع لمسی اشتباه است و اعتماد به نفس کافی داریم تا بیانش کنیم.